Jak vyčistit zašlou dlažbu

Jak vyčistit zašlou dlažbu: tipy a triky pro zářivý vzhled.

Dlažba je oblíbeným materiálem pro podlahy, terasy či chodníky. Ať už se jedná o dlažbu kamennou, betonovou nebo keramickou, s časem se na ní usazují nečistoty a mohou být postiženy povětrnostními vlivy, používáním a vznikem plísně. V tomto článku se podíváme na několik tipů a triků, jak efektivně vyčistit zašlou dlažbu a vrátit jí původní krásu.

Některé tipy se hodí pro čištění podlah, obkladů nebo i venkovnípřírodní dlažby. Sami si vyberte, které z následujících rad upřednostníte.

Jak vyčistit zašlou dlažbu
Jak vyčistit zašlou dlažbu
  1. Mechanické čištění

Začít můžete jednoduchým mechanickým čištěním – zametáním nebo vysavačem odstraňte volné nečistoty jako listí, prach či kamení. Poté použijte kartáč s drátěnými štětinami a pomocí síly zkuste odstranit hlavně zaschlé skvrny.

  1. Tlaková myčka

Tlaková myčka je skvělým pomocníkem při úklidu venkovních prostor a pokud to jde, tak i vnitřních. Dlažbu můžete oplachovat proudem vody pod tlakem, který dokáže odstranit i pevně přilnavé nečistoty bez nutnosti použití chemických prostředků. Při práci s tlakovou myčkou však dávejte pozor, abyste nepoškodili dlažbu nebo spáry mezi jednotlivými díly.

  1. Saponát

Pokud se rozhodnete pro chemické čištění, můžete použít saponát. Jedná se o směs mýdlových vloček a vody, která dokáže efektivně rozpustit tuky a mastnotu. Dlažbu navlhčete, naneste směs na povrch a nechte působit asi 15 minut. Poté dlažbu důkladně opláchněte vodou.

  1. Ocet

Ocet je osvědčeným pomocníkem při čištění dlažby. Smíchejte jeden díl octa s dvěma díly vody a roztok nanesete na dlažbu pomocí houbičky nebo stříkače. Nechte působit asi 30 minut a poté opláchněte čistou vodou.

  1. Soda bikarbona

Soda bikarbona je dalším účinným prostředkem pro odstranění zaschlých skvrn a usazenin na dlažbě. Rozpusťte sodu ve vodě tak, aby byla hustota směsi podobná pastě. Naneste pastu na zašlé místo a nechte působit 15-20 minut. Poté ošetřenou dlažbu vykartáčujte drátěným kartáčem a opláchněte vodou.

  1. Bílý kamen

Bílý kamen, známý také jako šumivý prášek na čištění, je účinný především na odstranění vodního kamene a usazenin z vápníku. Připravte si směs bílého kamene s vodou a naneste ji na dlažbu. Po pár minutách působení začněte dlažbu škrabat drátěným kartáčem a nakonec opláchněte čistou vodou.

  1. Čisticí prostředky pro dlažbu

V obchodech naleznete i speciální čisticí prostředky určené pro konkrétní typy dlažby. Při jejich použití dbejte na dodržení návodu k použití a správné dávkování.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv metodu, po dokončení čištění nezapomeňte dlažbu důkladně opláchnout čistou vodou, aby nedošlo k poškození materiálu nebo zanechání šmouh na povrchu. Pravidelným úklidem a správnou péčí tak můžete zajistit, že vaše dlažba bude vypadat jako nová po dlouhá léta.

Pokud je dlažba v takovém stavu, že její vyčištění by vás muselo extrémně pracovně vytížit, pak můžete využít nabídky generálního úklidu od profesionální úklidové firmy Cleanplace s.r.o.